Mikroprocesory ATMEL a PIC

  • Procesory a jejich pouziti

  • (Základní popis procesorů, staženo z WikiKnihy)
    Mikroprocesor neboli procesor, ale také CPU (Central Processing Unit)je nedílnou součástí a srdcem počítače, ale i ostatních zařízení. Je nejdůležitějším čipem na základní desce.
    CPU se skládá z ALU jednotky(Arithmetic Logic Unit), která vykonává výpočty, řadiče, (Control Unit, řídící jednotka), který dokáže řídit práci také jako ALU(mimo to ovládá i ostatní komponenty) a sady registrů.
    Procesor nám rozhoduje o výkonnosti a jeho rychlost určuje celkové schopnosti zařízení. CPU nám zkrátka rozhoduje, řídí a provádí veškeré výpočty, co se dějí.
    V dnešní době se již setkáváme s procesory s výkonem několika GHz a také více jádry.

    Základní rozlišení
    Jádrem každého procesoru je logický obvod, který zpracovává instrukce a proto je vybaven tzv. instrukční sadou. Instrukční sada se také někdy označuje jako architektura procesoru, která obsahuje organizační, funkční a provozní příkazy. Ve zkratce je to takový balík schopností, co procesor umí.
    Mikroprocesory můžeme rozdělit podle velikostí těchto instrukčních sad:
    – CISC (Complex Instruction Set Computer) - procesor je vybaven co nejúplnější instrukční sadou
    – RISC (Reduced Instruction Set Computer) – obsahuje pouze základní mikroinstrukce
    – VLIW (Very Long Instruction Word)
    – MISC (Minimum Instruction Set Computer).


    Vlastnosti CPU
    Důležité parametry procesoru je jeho pracovní frekvence, frekvence systémové sběrnice, velikost cache paměti, ale také je důležitá spotřeba.
    Pracovní frekvence procesoru udává jeho skutečnou rychlost (označuje se už většinou jen v GHz, u společnosti AMD však bývá pracovní frekvence nižší než udává). Nejedná se však o maximální frekvenci. Procesor je součástka, která se dá přetaktovat na vyšší výkon než udává výrobce. Tento zásah sice zvýší pracovní frekvenci, ale na úkor nižší životnosti, případně poškození. Frekvence systémové sběrnice je důležitá zase pro komunikaci s operační pamětí RAM. Nejčastěji se setkáme s procesory, které pracují obvykle na frekvenci 66 MHz, 100 MHz a 133 MHz.
    Velikost cache paměti (mezipaměť)je také důležitá, její účel je urychlit přístup k často používaným datům. Setkáme se zde s označením L1, L2 a L3.
    Základni inormace o Logických funkcích, seznámení s binární logikou,
    a základními funkcemi.
    Základni inormace o procesorech ATMEL řady 51
    Základni inormace o procesorech ATMEL AVR
    Základní popis procesoru PIC